Regionalia

Opowiem Wam o Bronikowie - Emilia Biberstein-Łabuda

„Zapraszam do podróży w czasie do maleńkiej wielkopolskiej wsi – Bronikowo – leżącej nieopodal Śmigla, w powiecie kościańskim. Przewodnikiem będzie mieszkaniec tej wsi – Antoni – świadek i uczestnik wielu wydarzeń z końca XIX i początku XX wieku (mój dziadek).” Książka zawiera fotografie kolorowe i czarno-białe ze zbiorów rodzinnych. Wydawca: Urząd Miejski Śmigla, Śmigiel 2021 Współwydawca: Centrum Kultury w Śmiglu stron –264, format - A5 cena – 25 zł oprawa miękka

Dodano 28 lipca 2021
Opowiem Wam o Bronikowie - Emilia Biberstein-Łabuda

Pocztówki z widokami Śmigla

cena – 1 zł za sztukę

Pocztówki z widokami Śmigla

75 lat śmigielskiej Pogoni – Hubert Zbierski

Monografia opisuje dzieje śmigielskiego klubu sportowego; od założonego w 1929 roku Towarzystwa Cyklistów, z przerwą na lata wojenne, aż do 2004 roku. Opracowanie powstało na podstawie dokumentacji rękopiśmiennej(protokularze zebrań, kroniki klubu), artykułów prasowych, wspomnień i wywiadów byłych zawodników i działaczy klubu. Wydawnictwo: Urząd Miejski Śmigla, Śmigiel 2004 Stron – 132, plus 52 strony fotografii współczesnych i archiwalnych, z interesującymi objaśnieniami, co przedstawiają. cena – 5 zł.

75 lat śmigielskiej Pogoni – Hubert Zbierski

Bruszczewo. Starożytne centrum cywilizacyjne w okolicach Śmigla - Marcin Szydłowski

Książka przedstawia historię badań archeologicznych w Bruszczewie. Zawiera wyczerpujący opis osady obronnej z wczesnej epoki brązu na podstawie ostatnich odkryć w Bruszczewie, poparty licznymi ilustracjami (zdjęcia z przebiegu prac, archeologiczne znaleziska itp.). Wydawca: Urząd Miejski Śmigla, Śmigiel 2009 stron - 48, cena – 5 zł.

Bruszczewo perła archeologii Wielkopolski – Janusz Czebreszuk

Bruszczewo perła archeologii Wielkopolski – Janusz Czebreszuk

Sylwetki Rozstrzelanych Mieszkańców Ziemi Śmigielskiej w 1939 roku - Hubert Zbierski

„ Praca pana Huberta, gromadząca i systematyzująca wiedzę o Śmigielanach, którzy oddali życie za prawo bycia Polakami”. Tytuły kolejnych rozdziałów mówią za siebie: - Egzekucje na Starym Rynku w Śmiglu, - Rozstrzelani 7 listopada 1939 roku w Parku Miejskim w Kościanie - Rozstrzelani 7 listopada 1939 roku w Lesie Kurzagóra – Racot. W aneksie: „Polacy z Ziemi Śmigielskiej zamordowani przez nazistów w latach 1939-1945”. Dużo zdjęć, w tym fotografie wszystkich rozstrzelanych w śmigielskich egzekucjach. Wydawca: Urząd Miejski Śmigla, Śmigiel 2009 stron – 155, cena – 5 zł.

Z przeszłości śmigielskich ogródków działkowych – Hubert Zbierski

W zaledwie osiemdziesięciu stronach zamknięta, licząca prawie 80 lat historia śmigielskich ogródków działkowych. Książka oprócz licznych fotografii (w tym przedwojenne ze zbiorów autora) zawiera aneksy użytkowników działek, charakterystykę prezesów i działaczy, ukazuje też różnorodne przejawy życia społecznego i kulturalnego działkowców. „To książka o czasach, które przeszły i z bólem serca stwierdzam, że chyba już nie wrócą.” – stwierdził Hubert Zbierski na spotkaniu autorskim. Działka to ulubione hobby autora, publikacja była pisana przez pryzmat własnych wspomnień i doświadczeń. Miedzy kolejnymi zdaniami wyczuwa się sentyment i przyjemność wspominania, które powodują, że lektura książki, mimo zawartej w niej sporej dawki faktów i szczegółów, jest bardzo przyjemna. Wydawca: Urząd Miejski Śmigla, Współwydawca: Centrum Kultury w Śmiglu, Śmigiel 2015 stron – 83, cena – 8 zł.

Z przeszłości śmigielskich ogródków działkowych – Hubert Zbierski

Śmigiel miasto wiatraków

Folder z mapą Śmigla cena - 3 zł.

Śmigiel miasto wiatraków

Krąg Starszych Harcerzy Seniorów im. księcia Józefa Poniatowskiego w Śmiglu

Publikacja została napisana z okazji dwudziestolecia powstania na Ziemi Śmigielskiej Kręgu Starszych Harcerzy Seniorów. Jest to kalendarium funkcjonowania kręgu, wzbogacone w zdjęcia archiwalne oraz współczesne. Zawiera również liczne informacje dotyczące harcerstwa nie tylko na Ziemi Śmigielskiej, ale również w Polsce i na świecie, a także notki biograficzne harcerzy związanych z naszym regionem. Stron 128, ilustracje czarno-białe i kolorowe. Wydawca: Urząd Miejski Śmigla. cena - 19zł.

Krąg Starszych Harcerzy Seniorów im. księcia Józefa Poniatowskiego w Śmiglu

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śmiglu 1458-2011 - E. Śliwiński

Bogato ilustrowana historia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu, które działa z przerwami od 1458r. Zawiera informacje o dawnych i obecnych członkach bractwa. Stron 182, ilustracje czarno-białe i kolorowe. Wydawca: Urząd Miejski Śmigla. cena - 10zł.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śmiglu 1458-2011 - E. Śliwiński

Ochotnicza Straż Pożarna w Śmiglu. Kalendarium historii 1895 – 2010 - Mirosław Judek

Opracowanie powstało na podstawie dokumentów archiwalnych oraz kroniki OSP w Śmiglu. Od strony 20 w publikacji zamieszczono wiele kolorowych zdjęć. Wydawca: Urząd Miejski Śmigla, Śmigiel 2010 stron – 56, format - A5 cena – 5 zł.

Dodano 02 czerwca 2020
Ochotnicza Straż Pożarna w Śmiglu. Kalendarium  historii 1895 – 2010 - Mirosław Judek