Regionalia

Sylwetki Rozstrzelanych Mieszkańców Ziemi Śmigielskiej w 1939 roku - Hubert Zbierski

„ Praca pana Huberta, gromadząca i systematyzująca wiedzę o Śmigielanach, którzy oddali życie za prawo bycia Polakami”. Tytuły kolejnych rozdziałów mówią za siebie: - Egzekucje na Starym Rynku w Śmiglu, - Rozstrzelani 7 listopada 1939 roku w Parku Miejskim w Kościanie - Rozstrzelani 7 listopada 1939 roku w Lesie Kurzagóra – Racot. W aneksie: „Polacy z Ziemi Śmigielskiej zamordowani przez nazistów w latach 1939-1945”. Dużo zdjęć, w tym fotografie wszystkich rozstrzelanych w śmigielskich egzekucjach. Wydawca: Urząd Miejski Śmigla, Śmigiel 2009 stron – 155, cena – 5 zł.

Bruszczewo perła archeologii Wielkopolski – Janusz Czebreszuk

Książka przedstawia historię badań archeologicznych w Bruszczewie. Zawiera wyczerpujący opis osady obronnej z wczesnej epoki brązu na podstawie ostatnich odkryć w Bruszczewie, poparty licznymi ilustracjami (zdjęcia z przebiegu prac, archeologiczne znaleziska itp.). Wydawca: Urząd Miejski Śmigla, Śmigiel 2009 stron - 48, cena – 5 zł.

Bruszczewo perła archeologii Wielkopolski – Janusz Czebreszuk

Bruszczewo. Starożytne centrum cywilizacyjne w okolicach Śmigla - Marcin Szydłowski

75 lat śmigielskiej Pogoni – Hubert Zbierski

Monografia opisuje dzieje śmigielskiego klubu sportowego; od założonego w 1929 roku Towarzystwa Cyklistów, z przerwą na lata wojenne, aż do 2004 roku. Opracowanie powstało na podstawie dokumentacji rękopiśmiennej(protokularze zebrań, kroniki klubu), artykułów prasowych, wspomnień i wywiadów byłych zawodników i działaczy klubu. Wydawnictwo: Urząd Miejski Śmigla, Śmigiel 2004 Stron – 132, plus 52 strony fotografii współczesnych i archiwalnych, z interesującymi objaśnieniami, co przedstawiają. cena – 5 zł.

75 lat śmigielskiej Pogoni – Hubert Zbierski

Pocztówki z widokami Śmigla